نسخه های مختلف اندروید

نسخه های مختلف اندروید

نسخه های مختلف اندروید

در مقاله “اپلیکیشن اندروید چیست”  بررسی هایی درباره سیستم عامل اندروید کردیم.در این نسخه درباره ورژن ها خواهیم گفت.

از زمان ارائه سیستم عامل اندروید،ورژن های مختلفی از این سیستم عامل روانه بازار شد.یکی از دلایل مهمی که سیستم عامل اندروید نسبت به بقیه سیستم عامل ها دارای نسخه های مختلف است،توسعه سریع “نیاز ها و کاربرد های کاربران” و “سخت افزار های دستگاه های هوشمند” بوده است.درواقع با هر آپدیت جدید اندروید قابلیت های فنی بیشتری به آن اضافه شد تا  بتواند در عرصه سیستم عامل ها باقی بماند.حال میخواهیم به صورت کلی تمامی نسخه ها را نام ببریم و به صورت خلاصه برخی از نسخه های اندروید را بررسی کنیم.

 

اولین نوزاد اندروید – کاپ کیک -نسخه 1.0 تا 1.1

نسخه اولیه اندروید که با عنوان “CupCake” و با شماره ورژن 1.0 تا 1.1 ارائه شد،دارای قابلیت های ابتدایی و برنامه های کاربردی ابتدایی بود و همچنین قوی ترین بخش آن کیبورد بود(که باعث حذف شدن کیبورد فیزیکی تلفن های همراه شد).

نسخه اولیه اندروید

اندروید دوم-دانت -نسخه 1.6

نسخه بعدی اندروید که با نام “Dount” شناخته میشود،درواقع نسخه بهینه شده کاپ کیک است.تغییراتی اصلی که میتوانیم در این نسخه نام ببریم،بهبود یافتن هسته و همچنین اضافه شدن فناوری CDMA برای شبکه است.

اندروید دوم

اندروید سوم-اکلایر -نسخه 2.0 به 2.1

این نسخه،اولین نسخه از اندروید بود که فناوری صدا به متن را به اندروید آورد.همچنین فناوری نمایش ترافیک و نقشه برای نخستین بار در این نسخه ارائه شد.

اندروید اکلایر

اندروید جینگربرد – تحولی عظیم در نسخه اندروید با شماره 2.3

این نسخه از نظر ظاهری و UI بسیار تفاوت کرد.همچنین از نظر هسته ای کاملا با نسخه های قبلی متفاوت است.میتوانیم بگوییم که اندروید 2.3 ولده نسخه های 3 تا 3.2 هستند (از نظر هسته بسیار شبیه به هم هستند)

اندروید شانه عسل-شیرینی واقعی در اندروید نسخه های 3.0 تا 3.2

از اینجا به بعد کاربران اندروید باید کمربند های خود را سفت ببندند.از این نسخه تقریبا تغییرات اساسی سیستم عامل اندروید اتفاق میوفتد.ظاهر کاملا متفاوت (به دلیل بهبود هسته ظاهری در سرعت و عملکرد) همچنین اضافه شدن دکمه های روی صفحه (دکمه های برگشت و منو ) به صورت لمسی.

شانه عسل

 

اندروید با طمع بستنی-نسخه 4.0

نسخه 4 اندروید بیشترین تمرکز خود را در ظاهر و افزایش سرعت کارایی ظاهر سیستم عامل گذاشت.درواقع در این نسخه تغییرات اساسی در بحث اکوسیستم های اپ های اندروید ایجاد شد.

آیس کریم

تا به اینجا سعی کردیم برخی از نسخه های قدیمی اندروید که ممکن است شناختی نداشته باشید معرفی کنیم.جدول زیر لیست کلیه ورژن های این سیستم عامل محبوب می باشد.

نام ورژن شماره ورژن
CupCake 1. تا  1.5
Donut 1.6
Eclair 2.0 تا 2.1
Froyo 2.2 تا 2.2.3
Gingerbread 2.3 تا 2.3.7
Honeycomb 3.0 تا 3.2.6
Ice Cream Sandwich 4.0 تا 4.0.4
Jelly Bean 4.1 تا 4.1.3
KitKat 4.4 تا 4.4.4
Lollipop 5.0 تا 5.1.1
Marshmallow 6.0 تا 6.0.1
Nougat 7.0
Nougat 7.1 تا 7.1.2
Oreo 8.0
Oreo 8.1
Pie 9.0
Android 10 10.0

البته قابل ذکر است اندروید های نسخه 11 و 12 هم به زودی به لیست بالا اضافه خواهد شد.

 

منبع برای مطالعه بیشتر نسخه های اندروید:ویکی پدیا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیاپلیکیشن موبایلتماس